לוד מציגה – ציונות מודל 2020

לוד מושכת אליה את בני העיר שעזבו אותה, כמו גם משפחות צעירות ומשקיעי נדל"ן. איך כל זה קורה? מסתבר שהכל מתחיל בחינוך

אחת הדרכים לתאר את המהפכה שעוברת העיר לוד בשנים האחרונות היא אולי תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר החולף. ראש העיר יאיר רביבו, שנכנס לתפקיד לפני חמש שנים, לאחר סדרת תפקידים בעירייה, זכה ב- 72% מקולות הבוחרים בעיר והביס את שני המתמודדים האחרים.

הזכייה של רביבו מגיעה לאחר שנים בהם ראש העיר מוביל מהפכה ציונית אמיתית של ממש בעיר, שמטרתה לייצר אלטרנטיבה ראויה למגורים במרכז הארץ, עם חיים קהילתיים וערכיים ועם הזדמנות מהותית לעסוק בציונות אמיתית. איך זה עובד עד כה? יצאנו לברר

 

לוד במגמת עליה

מבט מהיר בנתוני מחירי הנדל"ן של רשות המסים מראה עובדה שעשויה להפתיע את חלק מהקוראים: בעשר השנים האחרונות מחירי הדירות בעיר עלו ביותר מפי 2.5, מרמה ממוצעת  של 300 אלף שקלים בשנת 2008, לרמה ממוצעת של 1.1 מיליון שקלים בשנת 2018. וזה אינו הנתון המרשים היחיד: הפער בין המחיר הממוצע בארץ ובין המחיר הממוצע בלוד הצטמצם משמעותית: בשנת 2008 הפער עמד על כ- 60% וכיום הוא עומד על כ- 20% בלבד.

יתר על כן, מומחים מעריכים כי הפער ילך ויצטמצם בשנים הקרובות, ככל שתהיה התקדמות בתכנון ופיתוח הקו החום של נת"ע, שיחבר בין לוד ובין הקו האדום של נת"ע, ויאפשר לתושבי העיר והעובדים בה הגעה מלוד ללב גוש דן והשרון, באמצעות הרכבת הקלה. ההערכות בנת"ע הן כי הקו החום יושק ב- 2028.

הסכם הגג בלוד – המנוף לפיתוח עתידי

בשנת 2017 נחתם ברב עם הסכם גג לעיר חולון. במסגרת ההסכם ייבנו בעיר כ- 17 אלף דירות, רבע מהן במסגרת התחדשות עירונית בלב העיר. בנוסף יושקעו בעיר 3.5 מיליארד שקלים בפרויקטים עירוניים, בפיתוח כלכלי ובפתרונות תחבורה בעיר.

ההבטחה החשובה הגלומה בהסכם הגג היא ללא ספק ההתמקדות במרכז העיר בהסכם. בשונה מהסכמי גג אחרים העוסקים בשכונות חדשות, בלוד הזוכה הגדול מהסכם הגג הוא מרכז העיר, שם יוקמו מרכזים קהילתיים ומתנ"סים, גנים ובתי ספר, מגרשי ספורט וגינות ועוד. כמו כן, יושקעו תקציבים משמעותיים פיתוח, שדרוג וחידוש העיר העתיקה.

ראש העיר יאיר רביבו התבטא בהקשר להסכם הגג ואמר: לאחר שנים בהם פותחו מוקדים עירוניים בסביבתה של לוד, לעיתים על חשבון העיר, הגיעה העת לפתח את העיר לוד ולהשקיע בה משאבים ניכרים. בשנים האחרונות יצרנו בעיר קהילה חזקה ומגובשת המעלה על נס ערכיות, חינוך וערבות הדדית. כל אלה מחזירים את בני ובנות לוד שעזבו את העיר וחוזרים אליה ואוכלוסייה צעירה וחזקה שמזהה את הפוטנציאל בעיר ובקהילה המתגבשת בה".

לוד מככבת על מפת המשקיעים

מסתבר שהתהליך המבורך שעובר על לוד לא נעלם מעיניהם של המשקיעים. נחמה בוגין – שמאית מקרקעין ומשפטנית מספרת: לוד נכנסה לרשימה החמה של משקיעי הנדל"ן בשנתיים האחרונות בשל השילוב בין מחירים אטרקטיביים לקנייה, תשואה משמעותית על שכירות העומדת על 3.5% ותכניות הפיתוח של העיר. ניתן להעריך בביטחון כי מגמת צמצום הפערים בין הממוצע הארצי ובין ממוצע המחירים בחולון תמשיך בעשור הקודם.

לוד אטרקטיבית לא פחות מערים כמו טבריה, עפולה ודימונה אבל יש לה יתרון משמעותי שאי אפשר להתעלם ממנו: לוד נמצאת במרחק של פחות מ- 25 קילומטרים מתל אביב. לכן, סביר להניח שככל שיתקדמו ביישום הסכם הגג בעיר, המשקיעים ימשיכו להגיע לעיר ולחפש הזדמנויות והמחירים ימשיכו לעלות".

שמים את החינוך בראש

אחד המנופים המשמעותיים בעיר לוד הוא ללא ספק תחום החינוך. בתחילת 2018 זכתה העיר בפרס החינוך הארצי היוקרתי. שר החינוך – נפתלי בנט, מצא דרך ייחודית ומרגשת להודיע לתושבי העיר על הזכיה, בהודעה שנשלחה לתושבי העיר אמר השר: "אתם לא מבינים כמה אני גאה בכם, אתם כולכם, במסירות היוצאת דופן שלכם, השקעתם בשנים האחרונות כל כך הרבה למען המטרה החשובה ביותר, וזה הזנקת רמת החינוך והערכים וההישגים בעיר לוד...כולם יחד נרתמו למאמץ הכביר הזה והוכחתם שאם רוצים אפשר. אז אני רק מאחל לכם שתמשיכו.. תעבירו לכל המורים את ההוקרה שלי, את ההצדעה שלי, את ההערכה שלי, ומעל לכל את האהבה העמוקה שלי אליכם, תודה לכם שאתם עושים חינוך באהבה גדולה, לילה טוב, נפתלי בנט”.

ואכן, עיריית לוד משקיעה בחינוך ובגדול! היא מיישמת תכניות לימודים בגנים ובבתי הספר, המבוססות על שיטות מתקדמות, על מורים ומחנכים מסורים ועל שיטות הוראה חדשניות. יתר על כן, העיר מקדמת תכנית עירונית חדשה שמטרתה להוביל כמה שיותר מכללות לעיר, במטרה לחזק את האווירה החינוכית בעיר, להביא אליה צעירים שילמדו וישתקעו בה ולייצר מקורות פעילות כלכלית מעצימה ומקיימות.

יאיר רביבו אומר בהקשר זה: "החינוך לא מתחיל בגיל 3 ומסתיים בגיל 18. חינוך הוא מחויבות ליצירת עיר וקהילה ערכית, המבוססת על דרך ארץ, ערבות הדדית, חשיבות ההשכלה ובסוף, גם שיעורים ושיטות הוראה. אנחנו בלוד פועלים על כל הרצף החינוכי ועד כה, נראה שאנחנו בדרך הנכונה, לא רק בדמות פרס החינוך הארצי, אלא גם בקהילה הצעירה, המרשימה ומלאת החזון שנבנית בעיר.

קרית החינוך של לוד – ככה בונים עתיד

חברת פרי נדל"ן משווקת בימים אלה את פרויקט פרי בסט. הפרויקט יכלול 2 מגדלים בני  12קומות בפאתי שכונת רמת אלישיב, שזוכה לביקושים עצומים ובה לא נותרו עתודות קרקע.

בכל אחד מהבניינים תהיה כיתת לימוד ייחודית לילדי הבניין. זאת על מנת לספק סביבה לימודית תומכת לסביבה הביתית ולייצר מקום מפגש ייחודי הנשען על ערכי החינוך ומספק מענה משלים לסביבת הלימודים בבית הספר ובדירות עצמן. תכנון כיתת הלימוד נעשה בשיתוף עם יועצי חינוך המתמחים ביצירת פתרונות מקדמי חינוך.

אלדד פרי – יו"ר פרי נדל"ן אומר בהקשר זה: כאשר אנו מתכננים פרויקטים למגורים אנחנו תמיד מנסים לענות על השאלה: כיצד נוכל לייצר ערך מוסף מהותי וקונקרטי עבור הלקוחות שלנו. כדי לעשות כן אנחנו משתדלים תמיד לפרוץ את הגבולות הסטנדרטים והמקובלים בתחום. אנחנו רואים בהשקעה של עיריית לוד בחינוך ערך עליון ומאמינים כי תלמידי העיר, מוריה ופרנסיה עוד ימשיכו להוביל את התחום ברמה הלאומית. חינוך הילדים עומד בראש המטרות של העם היהודי מאז ומתמיד, ואנחנו ממחישים את העיקרון המקודש הזה גם בנדל"ן.

לפרטים נוספים על פרויקט PERI BEST מלאו את הפרטים הבאים

אני מאשר/ת קבלת דיוור ומידע פרסומי מחברת פרי נדל"ן