2018 – שנת המפנה בשוק המשרדים בישראל

שנת 2018 תיזכר כאחת השנים המשמעותיות ביותר בשוק המשרדים בישראל, בזכות התמורות שקרו בשוק. אז מה קרה ומי המרוויחים העיקריים מכל השינויים? הכל כאן!

שוק המשרדים בישראל מסכם את שנת 2018 והפעם: כמעט כל מה שידענו על השוק, התכנון וקהלי היעד בשוק זה השתנו באופן מהותי:

כולם רוצים משרדים!

על מנת להתחיל לתאר את השינויים שעברו על שוק המשרדים בשנה החולפת, כדאי להתחיל עם קהלי היעד שגדלו באופן משמעותי. בשנים האחרונות הצטרפו שתי קבוצות משמעותיות של קהלי יעד לשוק זה: הראשון הוא בעלי עסקים קטנים ובינוניים שהחליטו להפוך את ההוצאה על שכירות להשקעה בנדל"ן, ובחרו לרכוש משרד עבור העסק שלהם, שמהווה השקעה בנדל"ן, כמו גם הזדמנות להכנסה קבועה משכירות עבור חלק מהמשרד או כולו, בהמשך.

קהל היעד השני הוא כניסתם של משקיעי נדל"ן שמיצו את שוק המגורים בשל אי הוודאות בשוק זה, ורואים בהשקעה במשרדים שילוב בין השקעה סולידית, עם סף כניסה נמוך משמעותית משוק הדיוק והבטחה לתשואה שנתית משכירות, העומדת על כ- 10% ויותר, מול תשואה של 2.5% בשוק המגורים.

לשם הדוגמא, המחיר ההתחלתי למשרד בפרויקט Peri Networking בחולון עומד על כ- 149 אלף שקלים.

הרוכשים רוצים פחות

ההתפתחות המואצת בתחומי התקשורת והטכנולוגיה משפיעה מזה שנים על שוק המשרדים משום שהיא משחררת את בעלי העסקים מהצורך להחזיק שטחי משרד גדולים. חדרים כמו חדר שרתים וחדר ארכיון כבר אינם הכרח בשל היכולת לקבל שירותי אחסון וניהול בענן, משרדים רבים משתמשים בשיטת השולחן החם, המשמש כמה עובדים במקביל ועוד.

כל אלה יצרו ביקוש משמעותי בשוק למשרדים קטנים, של עשרות מטרים בודדים. בכך, עסקים רבים יכולים להרשות לעצמם לרכוש משרד או לצמצם את המטרים הדרושים להם לשכירות ובכך לצמצם את הוצאות הנדל"ן שלהם באופן מהותי.

קבוצת פרי נדל"ן איתרה את השינוי בשוק והיא מציעה משרדים בגודל של 14 מטרים ומעלה בשני הפרויקטים שלה, ובכך מאפשרת ליותר בעלי עסקים לרכוש משרד שמתאים להם בדיוק, ללא צורך להחזיק חללים גדולים, ללא שימוש קונקרטי.

בעלי העסקים דורשים יותר עבור הכסף שלהם

אם דיברנו על הצמצום בגודל הדרוש למשרד, חשוב להזכיר בהקשר זה כי בעלי העסקים כבר אינם מוכנים לשלם עבור חללים שאינם נמצאים בשימוש מלא ומעדיפים למצוא מודלים של שימוש בשל צריכה (PAY PER USE) עבור חדרי ישיבות, כיתות לימוד ועוד.

יתר על כן, שירותים כמו חדר כושר, מטבחונים מצוידים וחללי המתנה, נחשבים לסטנדרט מחייב בפרויקטים למשרדים, משום שכל אלה מהווים שירותים בסיסיים עבור העסקים.

בפרויקטים של פרי נדל"ן לקחו את כל אלה צעד אחד קדימה: גם ברחובות וגם בחולון תכנון הבניינים כולל תכנון קומתי גמיש ובליבו שני חדרי ישיבות בכל קומה, טרקלין עסקים, מטבחון, ומתחם קבלה והמתנה. כך, בעלי העסקים משלמים רק על המשרד הדרוש להם ואת שאר השירותים הם רוכשים באמצעות דמי הניהול של הבניין.

בנוסף, בכל אחד מהבניינים מתוכנן חדר כושר מצויד לעילא, לובי מפואר ועמדת ביטחון וקבלה.

עובדים קרוב לבית, גרים קרוב לעבודה

המצב ההולך ומדרדר בכבישי ישראל, יחד עם הפיתוח האיטי של התחבורה הציבורית, גורם ליותר ויותר בעלי עסקים לקבל החלטה ולצאת מתל אביב וסביבותיה. השעות הארוכות בפקקים, כמו גם הוצאות הרכב ואובדן שעות העבודה, גורם לבעלי עסקים רבים לחפש פתרונות קרוב לבית, במתחמי תעסוקה מובילים מחוץ לתל אביב.

ביציאה מתל אביב מרוויחים בעלי העסקים פעמיים: ראשית הם מקטינים באופן משמעותי את הוצאות הנדל"ן שלהם ויכולים להשלים עסקת רכישה למשרד ובמקביל, הם מקבלים בחזרה את השעות האבודות בפקקים.

נחמה בוגין – שמאית מקרקעין ומשפטנית, מסבירה: "בשנה האחרונה ראינו מספר משמעותי של פרויקטים למשרדים שממוקמים במעגל השני של תל אביב: רעננה, הוד השרון, חולון ורחובות הם רק חלק מהערים בהן מוקמים בימים אלה בנייני משרדים. לפרויקטים אלה יש ביקוש מקומי קשיח משום שהם מגלמים הזדמנות לקצר את הזמן בכבישים ועל הדרך להתייעל בכל הנוגע להוצאות נדל"ן"

ההייפ סביב מתחמי העבודה המשותפים נרגע

אם שנת 2017 היתה בסימן מתחמי העבודה המשותפים, הרי שבשנה החולפת ראינו כי הפתרון לא זוכה לפופולריות הצפויה ויותר מכך – חלק גדול מבעלי העסקים הקטנים והבינוניים, כמו גם היזמים, לא מוכנים לוותר כל כך מהר על הפרטיות והמיתוג של משרד פרטי ועצמאי. מתחמי העבודה המשותפים אמנם מציעים עסקה כוללת ויכולת ליהנות מגמישות ומשימוש מותאם עבור העסקים, אולם באין פרטיות ומיתוג של המשרד, יתרונות אלה מתעמעמים.

בחלל הזה, חברות נדל"ן שהשכילו לייצר פתרונות המשלבים את היתרונות של מתחמי עבודה משותפים, עם תנאי הכניסה המתחייבים בקרב בעלי עסקים, זכו במהלך השנה החולפת להתעניינות קונקרטית בקרב רוכשים פוטנציאליים.

אלדד פרי – יו"ר פרי נדל"ן, אומר בהקשר הזה: בשני הפרויקטים שלנו: הן בחולון והן ברחובות בנינו מוצר שמעניק מענה מדויק עבור הצרכים והדרישות בשוק המשרדים. בשלב התכנון הבנו שבבסיס העסקה נמצאים עקרונות של מבנה עסקה אטרקטיבי, גמישות תכנונית, שילוב של בעלות עם רכישת שירותים לפי צריכה וחשוב מכל – מיקום.

הפרויקטים שלנו מהווים עדות לכך שתכנון פורץ דרך, יחד עם מבנה עסקה אטרקטיבי והבטחה להשבחה ותשואה גבוהה בטווח הנראה לעין, הם סוד ההצלחה בשוק המשרדים.

לפרטים נוספים על משרדים לרכישה מלאו פרטיכם

אני מאשר/ת קבלת דיוור ומידע פרסומי מחברת פרי נדל"ן